Wykaz lektur na rok szk. 2018/2019

LEKTURY KLASA I

1. A. Bahdaj – Pilot i ja
2. Cz. Janczarski – Jak Wojtek został strażakiem
3. M. Kownacka – Plastusiowy pamiętnik
4. G. Kasdepke – Z piaskownicy w świat
5. M. Strzałkowska – Rady nie od parady czyli wierszyki z morałem
6. Seria książek „ Czytam sobie ”

Wiersze J. Tuwima i J. Brzechwy oraz wybór legend i baśni

LEKTURY KLASA II

1. H. Ch. Andersen - Baśnie
2. A. i Cz. Centkiewiczowie – Zaczarowana zagroda
3. G. Kasdepke - Detektyw Pozytywka
4. M. Krüger - Karolcia
5. D. Wawiłow - Najpiękniejsze wiersze

LEKTURY KLASA III

1. P. Beręsewicz – Czy ta wojna jest dla dziewczyn?
2. Cz. Centkiewicz – Anaruk chłopiec z Grenlandii
3. K. Drzewiecka - Piątka z Zakątka
4. 12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach
5. A. Frączek – Dobre obyczaje czyli w lekkim tonie o bon tonie
6. B. Gawryluk – Mali bohaterowie
7. M. Jaworczakowa – Oto jest Kasia
8. A. Lindgren - Dzieci z Bullerbyn
9. Nela. Śladami przez dżunglę , morza i oceany
10. R. Pisarski - O psie, który jeździł koleją
11. B. Tylicka – Polskie miasta w baśniach i legendach
12. M. Wojciechowska – Dzieciaki świata

W klasach I – III wychowawca klasy ustala listę lektur obowiązkowych do przeczytania w całości lub we fragmentach.

LEKTURY KLASA IV

1. J. Brzechwa - Akademia pana Kleksa
2. C. Collodi - Pinokio
3. J. Olech - Dynastia Miziołków
4. R. Goscinny, J. Sempe - Mikołajek

Wybór baśni (np. H. Ch. Andersen, J. i W. Grimm, Ch. Perrault) , w tym polskie baśnie ludowe

LEKTURY KLASA V

1. F. Molnar - Chłopcy z Placu Broni
2. C. S. Lewis – Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa
3. A. Mickiewicz – Pan Tadeusz
4. M. Twain - Przygody Tomka Sawyera
5. F. H. Burnett - Tajemniczy ogród
6. L. M. Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza

Wybrane mity greckie, Biblia ( fragmenty ), wybrane wiersze L. Staffa , K. I. Gałczyńskiego i Cz. Miłosza

LEKTURY KLASA VI

1. S. Lem - Bajki robotów
2. L. M. Montgomery - Ania z Zielonego Wzgórza
3. J. Jurgielewiczowa - Ten obcy
4. K. Makuszyński - Szatan z siódmej klasy
5. ks. J. TwardowskI - Zeszyt w kratkę
6. D. Defoe – Przypadki Robinson Cruzoe
7. J. Verne - W 80. dni dookoła świata

LEKTURY KLASA VII

1. N. H. Kleinbaum - Stowarzyszenie Umarłych Poetów
2. A. Mickiewicz – Dziady cz. II
3. J. Kochanowski - Fraszki
4. J. Kochanowski – Treny
5. Ch. Dickens - Opowieść wigilijna
6. A. Kamiński – Kamienie na szaniec
7. J. Słowacki – Balladyna
8. Antoine de Saint – Exupery – Mały książę
9. A. Fredro – Zemsta

LEKTURY KLASA VIII

1. A. Fiedler - Dywizjon 303
2. Eric-Emmanuel Schmitt - Oskar i pani Róża
3. S. Żeromski - Syzyfowe prace
4. H. Sienkiewicz - Quo vadis
5. H. Sienkiewicz - Latarnik
6. A. Mickiewicz – Pan Tadeusz
7. E. Hemingway – Stary człowiek i morze
8. M. Białoszewski - Pamiętnik z powstania warszawskiego

Nauczyciel j. polskiego ustala indywidualnie w klasach, w których uczy, listę lektur obowiązkowych i nadobowiązkowych (dotyczy klas IV - VIII).

Oceń ten artykuł
(47 głosów)
 

Przydatne informacje


2014 Projekt non profit | Copyright Studio Nexim | www.nexim.net