Ciekawostki astronomiczne Kamila Kamińskiego

We czwartek można było zaobserwować zjawisko zwane częściowym zaćmieniem Słońca widoczne także w Polsce. To tzw. zaćmienie „obrączkowe”, gdy Księżyc przysłania tarczę Słońca, ale jest za mały żeby zakryć ją całą. Maksymalna faza zaćmienia była widoczna na Ziemi: w Kanadzie, na biegunie północnym i w części Rosji. Księżyc zasłonił tarczę Słońca także nad Rzeszowem, ale tylko ok 6% jej powierzchni. Kulminacja wypadała o 12:55. W Polsce najlepiej widoczne zaćmienie było wzdłuż linii brzegowej Bałtyku, gdzie zasłonięcie wynosiło nieco ponad 15%.

Ale i u nas będzie widoczne pełne zaćmienie Słońca („obrączkowe”).
Warto na nie zaczekać.......do 2075 r.

Autor (pasjonat astronomii) – Kamil Kamiński, klasa 7d

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
2014 Projekt non profit | Copyright Studio Nexim | www.nexim.net
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account