Klasa 6a w Muzeum Etnograficznym

2020 r. klasa 6a uczestniczyła w zajęciach na temat historii ubioru.

Na początku pani przewodnik opowiadała nam o ubiorach, które ludzie musieli sami sobie wytworzyć począwszy od zasiania lnu, a skończywszy na utkaniu tkaniny i uszyciu ubrań. Oglądaliśmy też wystawę ubiorów i butów pt. „Na co dzień i od święta”. Poznawaliśmy stroje noszone na wsi pod koniec XIX i na początku XX wieku. Ekspozycja to nie tylko obuwie, ubiory codzienne, świąteczne i obrzędowe, ale także wybrane elementy zdobnicze np. damskie ślubne pasy z ozdobnymi stożkowymi klamrami, korale, pierścienie oraz inne elementy ludowego stroju rzeszowskiego przeworskiego łańcuckiego, lasowiackiego i Pogórzan.
Ostatnia część zajęć polegała na przymierzaniu zrekonstruowanych strojów rzeszowskich. Olek Lasek i Piotrek Tysionkiewicz bardzo ładnie prezentowali się granatowych rzeszowskich, brązowych lasowiackich kapotach i słomkowych kapeluszach, co zostało uwiecznione za zdjęciach dostępnych na stronie internetowej szkoły. Dziewczynki pięknie pozowały w wiankach z kolorowych kwiatów, spódnicach, zapaskach i gorsetach. Mogliśmy też dopasowywać do siebie i przeglądać się w ośmiu odmianach strojów regionalnych w wirtualnym lustrze.
Organizacja wyjścia i opieka – Daniela Czerwonka.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 
2014 Projekt non profit | Copyright Studio Nexim | www.nexim.net