,,Każdy z nas jest inny” – zajęcia czytelnicze

Podobnie jak w roku ubiegłym, w świetlicy szkolnej prowadzone są zajęcia czytelnicze „Każdy z nas jest inny”. Uczniowie klasy 3a co tydzień we wtorek poznają „Bajki bez barier”, czyli psychoedukacyjne opowiadania napisane przez Joannę Chmielewską i Aleksandrę Chmielewską.

Autorki wprowadzają uczniów w świat chorych i niepełnosprawnych rówieśników. W opowieściach: o miłości, przyjaźni, odwadze, szacunku do innych, coraz częściej pojawiają się tematy związane z chorobą lub niepełnosprawnością. Każda z czytanych przez nauczycieli książeczek zawiera jedną bajkę psychoedukacyjną, która dotyczy konkretnej niepełnosprawności, np.: zespołu Aspergera, autyzmu, ADHD, epilepsji, zespołu Downa, niepełnosprawności ruchowej, zaburzenia mowy, niedosłuchu, choroby przewlekłej, dziecka niewidomego. Na zakończenie zajęć uczniowie podsumowują przeczytaną bajkę, a następnie podają charakterystyczne dla danej choroby cechy wyglądu, objawy i sposób zachowania. Bajki o niepełnosprawności są lekcją szeroko rozumianej akceptacji, tolerancji i empatii. Uświadamiają uczniom, że każde dziecko, bez względu na swój wygląd lub chorobę, potrzebuje szacunku i kontaktu z drugim człowiekiem.

Zajęcia prowadzone są przez p. Ewę Dencikowską i p. Iwonę Mikulec.