Projekt „Digital Balance”

Program eTwinning to unijny projekt, który ma na celu łączenie szkół w Europie i nie tylko za pośrednictwem technologii informacyjno – komunikacyjnych. W eTwinningu biorą udział nauczyciele wszystkich przedmiotów, pracujący z uczniami w wieku 3-19 lat, w tym również bibliotekarze szkolni i pedagodzy, realizując online międzynarodowe projekty edukacyjne.

Nasza szkoła w tym roku przystąpiła do międzynarodowego projektu „Digital Balance”. Pomysłodawcą projektu i koordynatorem jest nauczyciel z Turcji - Pan Baris Unal. W projekcie bierze udział wiele szkół z różnych krajów m.in. Turcji, Albanii, Grecji, Słowacji, Polski, Rumunii, Chorwacji, Belgii, Jordanii, Macedonii Północnej, Tunezji, Azerbejdżanu.

Celem projektu jest m.in. pokazanie uczniom, że mogą wykorzystać swój wolny czas produktywnie i rozrywkowo trzymając się z dala od technologii, podążać za technologią i dostosowywać się do niej, ale zdając sobie sprawę, że nieświadome i nadmierne używanie technologii może powodować wiele problemów np. uzależnienia.

W ramach projektu uczniowie klas 6a i 6b rozmawiali o wadach i zaletach korzystania z technologii, wykonywali plakaty oraz zwracali uwagę w jaki sposób efektywnie mogą spędzać swój wolny czas poza korzystaniem z telefonu i komputera.

Pani Ania przeprowadziła także zajęcia w ramach Global Education Week 2023 pt.: "Peace for the Planet : A Planet of Peace" tzn. „Pokój dla planety: planeta dla pokoju”. W naszej szkole 27 listopada uczniowie klasy 2a w ramach zajęć świetlicowych rozmawiali na tematy związane z tolerancją, oglądali film dotyczący różnych pozdrowień na całym świecie, a także kolorowali gołębie pokoju. Wszystkie działania zostały umieszczone na naszym wspólnym międzynarodowym padlecie.

Projekt „Digital Balance” potrwa do końca marca, ale nie jest jedynym projektem w którym nasza szkoła będzie brała udział. Wkrótce ruszą projekty „Intercultural Digital Dialog” i „Dancing with waste”. W projekty zaangażowała się Pani Anna Budzisz, która uczy matematyki i jest pedagogiem specjalnym w naszej szkole.