Skip to main content

"Wędrująca woda"

Dlaczego drzewa zrzucają liście na jesień? I dlaczego w okresie jesiennym liście zmieniają kolor? Jaką rolę w tym wszystkim pełni woda?

Otóż woda pełni kluczowe funkcje dla życia i rozwoju organizmów. Dlatego dzisiaj na zajęciach rozwijających mali badacze próbowali odpowiedzieć na wszystkie pytania. "Wędrująca woda" to eksperyment, który wymaga czasu i cierpliwości, a na efekt końcowy trzeba trochę poczekać. Doświadczenie obrazuje wędrówkę wody, jaka ma miejsce w roślinach. Oprócz tego to świetne doświadczenie dla dzieci z uzyskaniem nowych kolorów z barw podstawowych. Do zabawy przygotowaliśmy 6 słoików podobnej wielkości. Do 1, 3 i 5 naczynia wlaliśmy tyle samo wody i zabarwiliśmy barwnikiem. Następnie włożyliśmy złożone w paski papierowe ręczniki. Eksperyment w sumie trwał kilka godzin. Pierwsze reakcje, czyli barwienie się i zwilżenie papierowych ręczników zauważyliśmy dosyć szybko. Po około godzenie zaobserwowaliśmy, iż w pustym słoiku pojawiła się woda, wypełniona kolorem powstałym z połączenia obu użytych oddzielnych barw. Powstałe zjawisko bardzo podobało się dzieciom.

SP3

Zapraszamy